Skip to content Skip to footer

Polecamy u naszych Przyjaciół​

Zapraszamy Was w magiczne miejsca prowadzone przez niezwykłych ludzi

poznaj podwodne polesie

Nurkowanie

Nasi Przyjaciele z ośrodka „Nurkowe Ranczo” udowadniają, że nurkowanie to super zabawa dla każdego. Ich ośrodek nad Jeziorem Piaseczno to doskonałe miejsce, zarówno dla doświadczonych nurków, jak i tych tych, którzy chcieliby bezpiecznie, w towarzystwie doświadczonego instruktora zejść pod wodę po raz pierwszy.

Wystarczy umówić się, a Oni  zadbają o wszystko: dobiorą pełne wyposażenie, przeszkolą, a następnie będą asystować w pierwszych podwodnych wojażach.

Jezioro Piaseczno jest pochodzenia krasowego i należy do najczystszych w Polsce (I klasa czystości), co przekłada się na doskonałą widoczność (instruktorzy powiedzą: „wizurę”) wynoszącą ok. 5 m. W takich warunkach w czasie nurkowania można obserwować wiele gatunków ryb zamieszkujących wody jeziora m.in. karasie, karpie, leszcze, liny, miętusy, okonie, sumy, szczupaki oraz węgorze Można też spotkać raki i żółwie błotne.

Odległość od Poleskiego Zakątka:
Rowerem:
ok. 7 km
Samochodem: ok. 12 km
Adres: 21-075 Rozpłucie Pierwsze-Jezioro Piaseczno
Tel: 667-341-349
Mail: baza@nurkoweranczo.pl
Internet: www.nurkoweranczo.pl

Skosztuj poleskiego solarisa

Balia

Nazywana jest też ruską banią lub ogrodowym spa. Mniejsza o nazwę. Najważniejsze, że jest to drewniana beczka wypełniona 2.500 litrów gorącej wody, a naprzeciw niej jest beczka wypełniona lodowato zimną wodą. Seans polega na relaksie w gorącej wodzie, a następnie błyskawicznym schłodzeniu w drugiej beczce. Kilka takich powtórek gwarantuje niezapomniane wrażenia, błyskawicznie odpręża i rozluźnia. Gwarantuje szybką regenerację mięśni po całodniowych wędrówkach po ścieżkach Poleskiego Parku Narodowego.
Balię polecamy od jesieni do wiosny. Wtedy wrażenia są najlepsze. Szczególnie wieczorami i nocami, najlepiej gdy jest chłodno lub prószy śnieg, a my wygrzewamy się spoglądając w niesamowicie rozgwieżdżone niebo Polesia.

pozwól sobie na błogi relaks

Sauna

Mamy też bardziej popularną alternatywę dla balii. Jest nią fińska sauna. To świetny pomyśl na relaks po powrocie z wędrówek po Poleskim Parku Narodowym.
Saunowanie skutkuje szybkim wzrostem ilości czerwonych krwinek, lepszej gospodarki tlenowej, wzmożonym uwalnianiem kortyzolu, amin katecholowych, endorfin, obniżeniem napięcia mięśni oskrzeli, przyspieszeniem procesów przemiany materii i regeneracji powysiłkowej. Sesja w saunie bardzo wyraźnie pobudza i odświeża. Dlatego po wyjściu z sauny tak dobrze się czujemy.
Najważniejsze jednak, aby umiejętnie korzystać z sauny. Pobyt w niej nie powinien przekraczać 40 minut. Po wejściu najpierw należy usiąść lub położyć się na najniższym poziomie. Potem zajmujemy drugi, a następnie trzeci poziom. Sesja powinna trwać nie dłużej niż kwadrans. Kolejnym etapem jest schładzanie ciała pod prysznicem. Ale nie polewajmy się lodowatą wodą! Optymalna temperatura do schładzania ciała po wyjściu z sauny nie powinna być niższa niż 19 stopni Celsjusza.
Po dwóch, maksymalnie trzech takich cyklach – wyraźnie rozluźnieni, wypoczęci, w dobrych humorach – możemy wracać do pokoju i kontynuować wypoczynek w gronie rodziny lub sąsiadów.

pobyt na polesiu spędź czynnie

Rowery

Uwielbiamy aktywne spędzanie wolnego czasu, mamy nadzieję, że nasi Goście też tak lubią. Dlatego mamy aż 20 rowerów turystycznych, dzięki którym można dotrzeć w najodleglejsze zakątki Poleskiego Parku Narodowego. Pomyśleliśmy o Gościach z maluchami, na nich czekają foteliki rowerowe dla dzieci lub przyczepki rowerowe dla dzieci. Ponieważ dbamy o komfort i bezpieczeństwo naszych Gości, więc wszystkie rowery są regularnie serwisowane.
Gdzie są najfajniejsze trasy rowerowe? Na Polesiu jest ich mnóstwo! Dlatego najlepiej zapytać o nie w trakcie rezerwacji (żeby dobrze zaplanować pobyt), albo już na miejscu. Podpowiemy nasze ulubione oraz te, które najbardziej odpowiadały naszym dotychczasowym Gościom.
Ważna informacja: rowery można wynająć nie mieszkając w naszym siedlisku.

przypomnij sobie smaki dzieciństwa

Ognisko

Wspólne spędzanie czasu przy ognisku to doskonały pomysł nie tylko na długie wieczory, ale i na całe dnie w czasie chłodniejszych pór roku. Pieczenie kiełbasek, opiekanie pajd wiejskiego chleba (znamy doskonałe, małe piekarnie), oczekiwanie na ziemniaki wyciągane z żaru – to powrót do wspomnień i smaków z dzieciństwa.
Siedząc przy wiacie niedaleko kręgu ogniskowego, warto porozglądać się po pobliskich łąkach. Ich stałymi gośćmi są sarny i dziki. Przy odrobinie szczęścia możemy zobaczyć jelenia, a nawet majestatycznie kroczącego łosia.
Jeśli nie zobaczymy tych zwierząt, to na okolicznych łąkach możemy poszukać ich tropów i śladów. Od razu wyjaśniamy: tropy to odbite w ziemi lub glinie kopyta lub łapy zwierząt. Natomiast ślady to pozostałości ich pobytu: resztki pokarmu, pozostawione pióra lub fragmenty sierści, odchody.
Siedząc przy ognisku na pewno zwrócicie uwagę na dziwną drewnianą konstrukcję. To wędzarnia, którą postawił Mariusz. Być może będzie okazja do wspólnego wędzenia ryb i domowych wędlin?

poczuj się jak wytrawny woźnica

Bryczka

Polesie słynęło z produkcji pięknych drewnianych bryczek. Do dziś w Załuczu Starym (kilkanaście kilometrów od naszego siedliska) rzemieślnicy produkują bryczki typu węgierskiego. Ze względu na wysoką jakość wykonania, cieszą się dużym zainteresowaniem właścicieli koni z całej Polski.
Czym charakteryzuje się typ węgierski? W odróżnieniu od angielskiego, w którym powozy są ciężkie i majestatyczne, „węgierki” to bryczki lekkie, skromniej zdobione. W zamian są szybkie i odporne na trudy pokonywania długich dystansów po ciężkich drogach lub bezdrożach węgierskiej puszty. A ponieważ puszta przypomina rozległe łąki Polesia, więc nasza bryczka idealni pasuje do tego krajobrazu.

Zafunduj sobie relaks nad wodą

Wędkowanie

W naszym stawie pływają karpie, okonie, amury, szczupaki i kilka innych gatunków ryb. Jest więc to prawdziwy raj dla miłośników wędkowania.
Siedząc nad wodą warto zachować ciszę. Jest bowiem szansa, że dzięki temu będzie można zobaczyć wydrę, która na stałe mieszka w pobliskim jeziorze, jednak od czasu do czasu przychodzi do naszego stawu, gdyż jest to dla niej doskonała stołówka.
Jeśli traficie na czas, gdy Mariusz karmi ryby, sami będziecie mogli zobaczyć najładniejsze okazy. Może uda się rozpoznać poszczególne gatunki ryb?

poznaj tajemnice naszego siedliska

Pasieka

Na skraju naszej posiadłości, w bezpiecznej odległości (około 300 metrów od domów), Mariusz prowadzi pasiekę. To jego największa pasja. Pasiekę zamieszkuje 40 rodzin pszczelich, czyli jest tam 40 uli. Mariusz może pokazać swoje pszczele królestwo, a – przy odrobinie szczęścia – będzie go można obserwować, gdy podbiera miód.
Przy okazji zwiedzania Pasieki gospodarz może pokazać inne ciekawe miejsca w gospodarstwie. Zaprowadzi do stajnie, gdzie mieszkają dwie klacze: Timka i Imka. Obie uwielbiają marchewki i jabłka (ale dla ich zdrowia można je dokarmiać tylko za zgodą gospodarzy). Opowie też o ogrodzie, w którym rośnie mięta ,melisa, bergamotka (z których można zrobić zdrowe i  aromantyczny napary). Każdy będzie mógł samodzielnie zrobić aromatyczny napar.

nie pozwól nudzić się maluchom

Plac zabaw

Jesteśmy przekonani, że na Polesiu nie można się nudzić, a aktywny wypoczynek w naszej okolicy może zmęczyć każdego. Ale wiemy też, że nawet po najtrudniejszych wycieczkach w niektórych dzieciakach nadal buzuje energia. Dla takich maluchów przygotowaliśmy spory plac zabaw z piaskownicą, siatką wspinaczkową, zjeżdżalnią i innymi atrakcjami.
Otaczające plac zabaw wysokie drzewa gwarantują przyjemny cień, a podłoże z piasku pozwala na bezpieczną zabawę