Skip to content Skip to footer

Polecamy u naszych Przyjaciół​

Zapraszamy Was w magiczne miejsca prowadzone przez niezwykłych ludzi

Poznaj tajemnice Polesia z przewodnikiem

Bagnowanie

Poleski Park Narodowy można zwiedzać samodzielnie. Szlaki turystyczne są dobrze oznakowane. Wystarczy zaopatrzyć się w mapę. Ale czy wiecie, co to „bagnowanie”? My też nie wiedzieliśmy, do czasu, gdy jeden z naszych Gości tak nie określił wyprawy z przewodnikiem po poleskich bagnach. Nasz przewodnik to bardzo doświadczony przyrodnik związany z Poleskim Parkiem Narodowym, świetnie dostosuje opowieści o Polesiu, trasę długość i stopień trudności do wielkości, kondycji i wieku oprowadzanej grupy.

Wycieczka to niezapomniana atrakcja o każdej porze roku, niezależnie od pogody. Latem, w pięknym słońcu, będziemy brodzić po rozlewiskach. Rozkoszując się widokami, poszukamy śladów łosi. Zimą, w gęstym padającym śniegu, sprawdzimy, jak dzika jest natura Polesia. Ta sama trasa o różnych porach roku będzie inna i dostarczy zupełnie różnych emocji. Warto to sprawdzić!

Uwaga! Przewodnik rygorystycznie przestrzega regulaminu Poleskiego Parku Narodowego oraz gwarantuje bezpieczeństwo na trasie.

Odległość od Poleskiego Zakątka:
Rowerem:
Kilka / kilkanaście km (w zależności od wybranej trasy)
Samochodem: Kilka / kilkanaście km (w zależności od wybranej trasy)
Kontakt: Przez Poleski Zakątek

Odpocznij na Polesiu w siodle

Jazda konna

Uwielbiamy konie! W „Poleskim Siedlisku” mamy dwa, ale nie oferujemy jazdy konnej. Ponieważ wielu naszych Gości lubi spędzać czas wolny w siodle, więc możemy wskazać gospodarstwa kilku naszych Przyjaciół, którzy oferują jazdę konną.

W zależności od oczekiwań naszych Gości możemy wskazać obiekt z kucykami, gdzie najmłodsi przeżyją pierwszą w życiu przygodę w siodle albo polecić stadninę, w której wypożyczymy konie do przejażdżki po ścieżkach Polesia.

Odległość od Poleskiego Zakątka:
Rowerem:
w zależności od wybranej stadniny – kilka / kilkanaście km (w zależności od wybranej stadniny)
Samochodem: w zależności od wybranej stadniny – kilka / kilkanaście km (w zależności od wybranej stadniny)
Kontakt: Przez Poleski Zakątek

Zobacz Polesie spływając Wieprzem

Kajaki

W naszym siedliskowym rankingu to jedna z tych poleskich atrakcji, o które najczęściej pytają nasi Goście. Najczęściej polecamy kajaki w Łęcznej. Sprzęt jest wysokiej jakości, właściciele kajaków bardzo elastyczni i przyjaźnie nastawieni do klientów.

Można wybrać się na spływ – w pojedynkę albo w większej grupie – trwający kilka godzin lub kilka dni. Można też dołączyć do spływów zorganizowanych. Kajakowanie w takiej grupie to nie tylko okazja do poznania Polesia z nietypowej perspektywy, ale również nawiązania nowych znajomości.

Odległość od Poleskiego Zakątka:
Rowerem:
ok. 20 km
Samochodem: ok. 23 km
Adres: Podzamcze, Łęczna
Tel: 693 134 034
Strona internetowa

poznaj podwodne polesiE

Nurkowanie

Nasi Przyjaciele z ośrodka „Nurkowe Ranczo” udowadniają, że nurkowanie to super zabawa dla każdego. Ich ośrodek nad Jeziorem Piaseczno to doskonałe miejsce, zarówno dla doświadczonych nurków, jak i tych, którzy chcieliby bezpiecznie, w towarzystwie doświadczonego instruktora zejść pod wodę po raz pierwszy.

Wystarczy umówić się, a Oni  zadbają o wszystko: dobiorą pełne wyposażenie, przeszkolą, a następnie będą asystować w pierwszych podwodnych wojażach.

Jezioro Piaseczno jest pochodzenia krasowego i należy do najczystszych w Polsce (I klasa czystości), co przekłada się na doskonałą widoczność (instruktorzy powiedzą: „wizurę”) wynoszącą ok. 5 m. W takich warunkach w czasie nurkowania można obserwować wiele gatunków ryb zamieszkujących wody jeziora m.in. karasie, karpie, leszcze, liny, miętusy, okonie, sumy, szczupaki oraz węgorze Można też spotkać raki i żółwie błotne.

Odległość od Poleskiego Zakątka:
Rowerem:
ok. 7 km
Samochodem: ok. 12 km
Adres: 21-075 Rozpłucie Pierwsze-Jezioro Piaseczno
Tel: 667-341-349
Mail: baza@nurkoweranczo.pl
Strona internetowa

Samodzielnie ulep pamiątkę z Polesia

Garncarstwo

Ręcznie wykonywane miski, dwojaczki, wazony, doniczki i mnóstwo innych pamiątek. Takie cuda można zobaczyć odwiedzając warsztat garncarza. Co więcej – każdy z Gości może na kole garncarskim samodzielnie, ale pod czujnym okiem gospodarza, wytoczyć swój pierwszy kubeczek czy miseczkę. Własnoręcznie zrobione przedmioty można zabrać na pamiątkę. Bardziej zainteresowani lepieniem z gliny mogą wziąć udział w warsztatach ceramicznych. Uczestnicy zajęć wykonują breloki czy zawieszki, samodzielnie je zdobią, a na końcu prace zostaną wypalone. To może być doskonały, niesztampowy prezent lub pamiątka z Polesia.

Odwiedziny w pracowni garncarskiej to również okazja do poznania historii wymierającego zawodu garncarza. Odwiedzając pracownię można skorzystać też z innych atrakcji, np. czerpania papieru czy żywych lekcji historii.

Odległość od Poleskiego Zakątka:
Rowerem: ok. 41 km
Samochodem: ok. 47 km
Adres: Kamionka, 22-130 Siedliszcze
Tel: 502 131 699
Mail: lepgar@wp.pl
Strona internetowa

Posmakuj poleskiego solarisa

Winnica

Wino białe, czerwone czy pomarańczowe? Wytrawne czy może słodsze? Takich rarytasów można skosztować (a jeśli zasmakuje – kupić do domu) w winnicy Ludvinus prowadzonej przez Martę i Karola Żuków. W winnicy można spędzić nawet kilka godzin. Najpierw ją zwiedzić, a potem skorzystać z degustacji, wsłuchując się w fascynujące opowieści gospodarzy, którzy z niezwykłymi emocjami opowiadają o uprawie winorośli i produkcji wina.

Winnicę można zwiedzać cały rok, gdyż praktycznie nieprzerwanie przez 12 miesięcy trwa w niej praca. W lutym i marcu przycina się winorośle, wiosną się ją pieli, jesienią zbiera winogrona. Jednocześnie trzeba prowadzić kolejne etapy produkcji wina.

Wino z państwa Żuków doczekało się już pierwszej nagrody. Otrzymała wyróżnienie „Markowy Produkt Powiatu Łęczyńskiego”

Odległość od Poleskiego Zakątka:
Rowerem: ok. 18 km
Samochodem: ok. 19 km
Adres: Ludwin
Mail: martazuk40@gmail.com
Strona internetowa

Sprawdź smak poleskiego twarogu

Serowarstwo

„Majątek Rutka” w Puchaczowie to wyjątkowe gospodarstwo prowadzone przez Zbigniewa Kołodzieja. W jego obejściu można zobaczyć wiele bardzo rzadkich gatunków zwierząt domowych z tzw. polskich ras zachowawczych (czyli rasy pierwotne, których populacje zanikają). Zobaczymy tam m.in. bydło białogrzbiete, owce wrzosówki, owce uhruskie, owce świniarki, gęsi biłgorajskie czy koniki polskie.

W czasie wizyty można nabyć pyszne, wytwarzane przez gospodarzy, różne gatunki twarogów z – pochodzącego z „Majątku Rutka” – mleka krowiego, owczego i koziego. Sery mają smaki naturalne lub są doprawione różnymi przyprawami i glazurami.

Wielbiciele wyśmienitej gęsiny mogą spróbować zamówić u pana Zbigniewa upieczoną domową gęś. Polecamy, palce lizać!

Odległość od Poleskiego Zakątka:
Rowerem: ok. 18 km
Samochodem: ok. 19 km
Adres: Wesoła 42, 21-013 Puchaczów
Mail: majatek.rutka@o2.pl
Tel.: 602 555 316
Strona internetowa

Skosztuj poleskich pierogów i ciast

Domowa kuchnia

Pani Bożenka, nasza znajoma, robi przepyszne domowe pierogi. Zwolennicy tradycyjnej kuchni mogą zamówić te z mięsem, w domu odgrzać je i omaścić skwarkami z wędzonej, doskonałej, swojskiej słoniny (dostępnej w jednym ze sklepów w pobliskim Urszulinie). Miłośnicy wege również znajdą coś ciekawego u pani Bożenki. Może bowiem zrobić je z farszem warzywnym lub na słodko – z owocami.

Równie doskonałe są ciasta. Ich sekret tkwi w tradycyjnych przepisach i prostych, ale sprawdzonych składnikach.

Dzięki pani Bożence można przypomnieć sobie smaki dzieciństwa i przekonać się, że tradycyjna poleska kuchnia, choć z pozoru niewyszukana, to gwarantuje ucztę dla podniebienia.

Odległość od Poleskiego Zakątka:
Rowerem:
ok. 10 km
Samochodem: ok. 11 km
Kontakt: Przez Poleski Zakątek